Preskočiť na obsah

Lomnický štít zo Žltého domu

Z Vrbova ste v Tatranskej Lomnici, teda tam, kde by ste mali začať, ak sa chcete vybrať na miesto, kde je na Slovensku najvyššie elektrina asi za dvadsať minút. Samozrejme autom. Je možné dostať sa tam aj vláčikom zo studeného potoka – to je stanica vo Veľkej Lomnici. No nám sa veľmi nechcelo, ako inak… Prebúdzali sme sa pohodlne vo vyhriatej perine v Žltom dome Vrbov 🙂

Smerom hore

Cesta na Lomnický štít začína teda v Tatranskej Lomnici. Odtiaľ sa pohodlne vyveziete kabínovou lanovkou na skalnaté pleso. Táto lanovka funguje ako lyžiarsky vlek, teda sa tam treba len za jej otáčania nasáčkovať. Lyžiarsky vlek je silné prirovnanie, z lanovky sa nevysypete 🙂 No a ďalej sa už veziete na Skalnaté pleso. Tam je medzistanica. Zo skalnatého plesa sa môžete vybrať na dosť veľké množstvo túr, je to taký rázcestník, každá cesta, či už na Zelené pleso, Zbojnícku chatu, alebo smerom späť, do Tatranskej Lomnice stojí za to.

My sme si však počkali na Lanovku smerom na Lomnický štít, aj keď počasie nebolo ideálne. Počkali píšem schválne. Pretože lístok na túto lanovku si je potrebné rezervovať na internete. Alebo zakúpiť vopred, pretože smerom hore premáva len jediná kabína a tá sa zakaždým vracia. Cesta bola bezpečná a dokonca ani ja som sa nebál. Pritom som pôvodne myslel, že budem tyčkovať na chránené rastliny z okna lanovky 😁

Pri výstupe z lanovky na vrchole máte päťdesiat minút na poobzeranie sa dookola, dokonale sme sa to snažili využiť, tak sa nečudujte, keď nájdete v novej galérii opakujúce sa fotografie.

A sme hore

Bola to naozaj paráda. Mraky sa pohybovali veľmi rýchlo, tak som bol po výstupe dosť zarazený, pretože viditeľnosť bola asi 20 metrov. Ale akonáhle mraky ustúpili, nevedel som sa vynadívať. Pozeral som, ktorým smerom je Zelené pleso, snažil sa nájsť čriedu kamzíkov a tak 🙂

No, pripadalo mi to celé ako v sne, škoda, že nebolo vidieť ďalej a viac, dlhšie… Spočiatku sa chcel každý rýchlo odfotiť pri niečom zaujímavom, všetci hýkali, s úžasom pozerali do dolín, tí bláznivejší, čo si chceli dokázať statočnosť vyšli aj na plošinu, ktorá má dierovanú podlahu. Síce z nej výhľad nebol, vidieť bolo akurát mlieko, alebo ak chcete oblaky, vrcholy štítov bolo vidieť viac na opačnej strane, škoda. Po odfotení antén, ktorých tam majú požehnane a zistení, že je tam aj wi-fi sieť, som mal naozaj dosť. No a asi vtedy sa ozval hlas z reproduktorov, aby sme sa dostavili späť do lanovky. Čo nám ostávalo, nebol to deň, kedy som mal chuť ísť z Lomničáku – pardón – Lomnického štítu v rifliach dole po vlastných… Chcel som ísť dole po vlastných… Napokon som si ale nechal dohovoriť a šiel dole na Skalnaté pleso lanovkou.

Cesta dole

Mali sme spiatočné lístky zo Skalnatého plesa dole do Tatranskej Lomnice. Nešli sme dole priamo, rozhodli sme sa ísť pešo smerom na Zámkovského chatu. Je to asi hodinku a pol. Odtiaľ je to na Hrebienok a následne do Starého Smokovca už len necelá hodinka chôdze, no, ale ču budem rozprávať… Vyberte sa aj Vy!


Lomnický štít ponúka aj ubytovanie. Asi to nebude tak lacné ubytovanie, ako to naše, aj preto budeme radi, ak na výlet na Lomnický štít pôjdete zo Žltého domu Vrbov.

Z Vrbova vedú cesty aj na Lomnický štít!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *